budowa hali stalowej

Etapy budowy hal stalowych

Hale stalowe pojawiają się w coraz większej ilości miejsc na terenie naszego kraju. jest kilka regionów, które szczególnie dotknięte zostały boomem inwestycyjnym i budowlanym, jak np. Kraków, Górnośląski Okręg Przemysłowy, Warszawa, Trójmiasto i duże ośrodki wojewódzkie jak Bydgoszcz, Łódź, Wrocław, Poznań, Lublin. Większość z tych inwestycji dotyczy budynków z konstrukcji stalowych. budowa ze stali jest szybka, stosunkowo łatwa i mniej kosztowna. Jak przebiegają etapy na budowie typowej hali stalowej?

budowa hali stalowej

Etapy budowy budynków z konstrukcji stalowych

Na potrzeby poradnika pominięte zostały wszelkie kwestie biurokratyczne i projektowe, a etapy skupiają się wyłącznie na widocznym dla obserwatora procesie budowy w wybranej lokalizacji.

  1. Roboty ziemne – przed jakąkolwiek budową obiektu przeprowadza się roboty ziemne. Służą one przygotowaniu gruntu pod budowę, odciągnięciu wód gruntowych, zbadanie nośności terenu i przygotowanie pod fundamenty.
  2. Budowa fundamentów – fundamenty buduje się z godnie z projektem. Są to betonowe elementy przenoszące obciążenie pozostałej części obiektu na podłoże. Muszą zatem być wykonane z odpornego i mocnego betonu – najpopularniejszy jest beton C12/15, jednak musi to ustalić projektant biorąc pod uwagę wysokość planowanych obciążeń. Fundamenty składają się z ław fundamentowych i płyt fundamentowych, w zależności od projektu i roli jaką będą pełnić.
  3. Montaż konstrukcji ze stali – Konstrukcje stalowe są pierwszym widocznym elementem, który ukazuje się podczas  budowy ponad grunt. Do przygotowanych wcześniej fundamentów przy pomocy śrub i elementów mocowań przytwierdza się słupy stalowe oraz poprzeczne profile, które stanowią szkielet nowego budynku. Sam montaż przebiega bardzo szybko, gdyż gotowe elementy przy pomocy dźwigów ustawiane są na odpowiednich pozycjach i łączone przez wyspecjalizowanych monterów konstrukcji w odpowiednich miejscach. Na samym końcu powstaje konstrukcja stalowa dachu.
  4. Wykańczanie obiektu stalowego – w zależności od projektu i potrzeb hala stalowa jest wykańczana w odpowiedni sposób. Najczęściej ściany wypełniane są blachą stalową, która stanowi fizyczną przegrodę i zamyka bryłę budynku. Do tego instalowane są systemy wentylacji, urządzenia techniczne i przemysłowe, wylewki podłogowe, wstawia okna, bramy, drzwi, kominy i inne niezbędne elementy.
  5. Oddanie do użytku – jest to ostatni etap, po którym możliwe jest właściwe zagospodarowanie wybudowanej hali i rozpoczęcie działalności produkcyjnej, magazynowej, usługowej itp. Tylko dokument potwierdzający możliwość użytkowania uprawnia do rozpoczęcia pracy w danym miejscu. Na tym kończy się proces budowy obiektu stalowego.

hala stalowa

Aby zapoznać się z informacji dotyczącymi budowy hal stalowych odwiedź tę stronę: http://metalservice.info.pl/budowa-hal-stalowych-krakow/.

W celu uniknięcia procesów inwestycyjnych można zapoznać się z ofertą dostępnych na rynku hal i magazynów stalowych: http://przemyslowe.info.