bramka piłkarska

Wszystko o bramkach piłkarskich

Bramki są nieodłącznym elementem wielu dyscyplin sportowych. Spotykamy je w piłce nożnej, hokeju na lodzie i trawie, w piłce halowej, piłce ręcznej, floorballu, piłce wodnej i kilku innych dyscyplinach. Oczywiście bramki te będą różniły się rozmiarem, jednak zawsze są podstawą do rozpoczęcia rozgrywek, bez nich gra staje się niemożliwa. Nieodłącznym elementem bramek są siatki, których celem jest zatrzymywanie piłek czy innych przedmiotów gry.  Najpopularniejszymi jedna bramkami są bramki piłkarskie – do piłki nożnej. 

Wykonanie bramek piłkarskich

Bramki, szczególnie te do piłki nożnej narażone są na różne uderzenia i obciążenia, dlatego ich wykonanie musi być przede wszystkim solidne. Nie mogą się uginać pod siłą uderzenia piłki, a tym bardziej łamać czy przesuwać. Nie zaleca się produkowania bramek z takich materiałów jak drewno czy tworzywa sztuczne. Najlepszym materiał do produkcji bramek są profile stalowe lub aluminiowe. Bramki piłkarskie do piłki halowej posiadają profil kwadratowy i malowane są najczęściej w biało – czerwone szerokie poziome paski. Bramki do piłki nożnej na otwartym boisku najczęściej posiadają kolor biały i posiadają owalny profil słupków i poprzeczki.

bramka piłkarska 3m

Mocowanie bramek w podłożu

Mocowanie bramek to kolejny ważny element całej konstrukcji. Bramka nie może się oderwać i przesuwać, jak to jest dla przykładu w hokeju na lodzie. Bramka może być mocowana na różne sposoby, można wymienić mocowanie w studzienkach, betonowanie w podłożu, mocowanie na talerzykach do podłoża, i inne rozwiązania. Chodzi o stabilne i sztywne usadowienie konstrukcji w podłożu. Bramka pełnowymiarowa przekraczająca 7 metrów długości może przewracając się wyrządzić krzywdę osobom grającym.

Rozmiar bramek

Rozmiar bramek najlepiej dostosować do wielkości boiska. Najbardziej popularne bramki na boiskach trawiastych lub ze sztuczną nawierzchnią stanowią bramki o długości 5 metrów. Natomiast na mniejszych boiskach gdzie uprawia się halową piłkę nożną lub piłkę ręczną stosuje się bramki 3 metrowe. Istnieją także wersje mobilne bramek najczęściej wykonane z lżejszych materiałów do zastosowania w ogrodzie. Są dobrym sposobem na przyjemną rozrywkę w swoim ogrodzie.